INFO: Dárek ke každé objednávce nad 500 korun - vzorek vosku na ruce. Smolenkové mýdlo je nyní nedostupné. Zraje a k prodeji bude opět na konci listopadu.

Květová voda - hydrolát

Konečně! Konečně jsem objevila, čím kvalitně vyčistit a pečovat o pleť. Na začátku hledání jsem si stanovila dvě podmínky, přírodní a jednoduché složení. Co říkáte na vodu - květovou vodu? Myslím, že obě podmínky splňuje skvěle.  Pravidlo pro krásnou a zdravou pleť zní „čistit a hydratovat“. Květinové pleťové vody neboli hydroláty  zvyšují vlhkost pleti, jemně ji vyčistí, osvěží a skvěle připraví pro další péči.

IMG_1587_web

 

Jak získat květovou vodu v domácích podmínkách? Začala jsem hledat postup výroby a podrobněji co to vůbec ten hydrolát je.

Hydroláty vznikají destilací, jako vedlejší produkt při výrobě esenciálních olejů v destilační koloně. Destilace může být parní nebo vodní. U parní destilace prochází pára přes rostliny, které jsou umístěny v sítu nad vodní hladinou a pří vodní destilaci je rostlina ponořena přímo do vody.

Zvolila jsem parní destilaci, kdy pára prostupuje květy a nese sebou jejich léčivé oleje a účinné látky, jejich vůni, jejich duši. Květová voda lze vyrobit docela snadno doma za použití kuchyňského vybavení. Skvěle, můžeme to vyzkoušet bez velkého finančního výdaje za destilační kolonu, jde se do toho. Pro výrobu květové vody potřebujeme vodu (zvolila jsem destilovanou, běžně k dostání v drogerii) a rostlinu. Pokud chceme získat květovou vodu, zvolíme květy, ale můžeme v podstatě destilovat i listy stromů či bylinky.

 

Postup výroby:

K výrobě potřebuji:

- rostlinu (bylinky, květy, listy)

- destilovaná voda

-  hrnec s poklicí

- dvě síta, která pěkně sedí na hrnec

- malou skleněnou misku

- odměrka (injekční stříkačka)

- čistá lahvička s rozprašovačem

Docela dobře se pracuje s parním hrncem, je to hodně podobné jako vaření v páře. Před výrobou jsem vše pečlivě vydezinfikovala vysokoprocentním alkoholem. Do hrnce jsem nalila asi dva litry destilované vody a do prvního síta naložila plně květy - zrovna kvetly pivoňky :-).

 

IMG_1629_web

 

 

Do druhého síta jsem položila malou misku na hydrolát. Nahoru jsem položila obráceně poklici. Pustila jsem vařič a jakmile začne voda vřít, začne procházet pára přes květy, vystoupá k poklicí, zkapalní a hydrolát stéká po obrácené poklici do připravené malé misky.  

 

IMG_1630_web                     IMG_1633_web                    IMG_1634_web

 

Když horká pára vezme pivoňkám barvu a tvar, asi po 5-10 minutách varu, jsem květy vyměnila za nové. Stejně tak kontroluji stav destilované vody v hrnci, případně dolévám. Miska se po kapkách plní květovou vodou. Jakmile je miska plnější, odklopuji poklici opatrně v kuchyňských rukavicích a odebírám hydrolát připravenou odměrkou do čisté sklenice s rozprašovačem.

 

                IMG_1645_web                                   IMG_1652_web

 

 

Takto pokračuji dokud nespotřebuji vodu nebo rostlinný materiál. Většinou platí pravidlo, že z 1g čerstvé rostliny získám 1g hydrolátu. Pokud se jedná o sušenou rostlinu pak se poměr mění na 1:2. Čerstvý hydrolát začnu ihned spotřebovávat, vydrží 3 týdny až 2 měsíce. Kvalitní hydrolát je průsvitný a má krásnou vůni po zvolené rostlině. Pokud by se v lahvičce s hydrolátem objevily méně průhledné shluky pevných částic, byla do láhve zřejmě zanesena nečistota a takový hydrolát se již nedoporučuje používat.

 

Na co se může použít? 

Hydrolát je skvělým doplňkem v péči o pleť. Při večerním čištění začínám péčí našim Smolenkovým mýdlem, které je antibakteriální. Pokračuji květovou vodou a na ještě vlhkou pleť nanesu krém  přírodního složení. Hydrolát také použiji kdykoli během dne na osvěžení pokožky, na které zanechává příjemnou květinovou vůni. Výborný je také pro ošetření vlasů nebo při rozčesávání dlouhých vlásků u dívek.  Květinové pleťové vody mohou používat ženy i muži jako vodu po holení. Kdo rád vyrábí domácí kosmetiku jako já, můžete květovou vodu použít třeba do krémů.

Květinové vody - hydroláty mne očarovaly. Mají úžasné vlastnosti a jsou skvělým mezičlánkem mezi mýdlem a olejem při péči o pleť. Seznam kosmetických a léčivých účinků hydrolátů můžete nalézt zde. Já se inspiruji přírodou, která je plná květů a nádherných rostlin. Zrovna se chystám se na výrobu hydrolátu z levadnule lékařské, která nám roste na zahrádce a je skvělá pro zklidnění a hojení podrážděné nebo poškozené pokožky. 

 

IMG_1598_web

 

Můžete také hydroláty zakoupit, na trhu je jich již velký výběr. Výhoda domácí výroby spočívá ve znalosti prostředí, ve kterém rostlina vyrůstá a také  je důležité vědět, že hydrolát neobsahuje konzervanty.  

 

Vyzkoušejte také a mějte radost z vlastního produktu.  Pochlubte se, těšíme se na Váš hydrolát.

 

Zdraví Bára!